Energia Rovinari – CSU Atlassib Sibiu 94-105
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 750
Energia: Watson (21), Troupe (12), Gliga, Darby (26), Roșu, Kakaroudis (10), Vlaicu (4), Djapa (8), Alionescu, Karpelesz (9), Reinke (4), Aktaș. Antrenor: Florin Nini.
CSU Sibiu: Ban, Bojovic (19), Tincu, Diaconescu, Popa Calotă (7), Austin (23), Miceta (10), Crăciun (7), Nelson (9), Vajda, Ceskovic (15), Lee (15). Antrenor: Miodrag Perisic.
Arbitri: Marius Ciulin, Mircea Șerban, Alin Roșu.

Energia Rovinari a debutat cum nu se poate mai prost în fața propriilor suporteri, în noua ediție de campionat. Echipa antrenată de Florin Nini a fost învinsă la Târgu Jiu chiar în „prelungiri” de către CSU Atlassib Sibiu, scor 94-105 (20-20, 20-28, 25-18, 22-21, 7-18), iscând serioase semne de întrebare asupra îndeplinirii obiectivului pentru acest sezon.

Debutul partidei desfăşurate în „Sala Sporturilor” a arătat un uşor plus pentru Energia, care a condus şi cu 6 puncte diferenţă (12-6), însă primul sfert s-a încheiat la egalitate, anunţând parcă echilibrul general ce avea să fie consemnat în celelalte sferturi. Astfel, în următoarele 10 minute, oaspeţii au fost cei care au ieşit „în faţă”, pauza mare aducându-le un avantaj pe tabelă de 8 puncte: 40-48. La reluare, echipa sibiană şi-a continuat evoluţia foarte bună, mărind diferenţa la 13 puncte la începutul sfertului trei. Imediat a urmat replica gazdelor, care au reuşit un parțial de 11-0, reeditând egalitatea pe tabela de marcaj, scor 59-59. Deşi „triţa” lui Watson a adus apoi chiar avantajul pentru Energia, oaspeții au revenit şi au terminat sfertul III cu un punct în faţa echipei gorjene, scor 65-66. Fluctuaţia din jocul Energiei a continuat, aşa că debutul sfertului patru indica Sibiul în avantaj de 7 puncte (67-74). Treziţi din nou, elevii lui Nini şi-au trecut apoi în cont un parțial de 9-0, care îi readuceau la conducere, scor 78-76. Însă ultimele secunde din timpul regulamentar au arătat un dramatism ieşit din comun pentru ambele echipe. Darby și Watson nu au reuşit să puncteze decât câte o dată de la „libere”; în replică, Ceskovic a reuşit o nouă „triţă”, ducând scorul la 82-84. Însă Troupe le-a întors imediat „serviciul” celor de la Sibiu, marcând şi el de la distanţă pentru 85-84. Apoi, s-a consumat momentul psihologic al partidei: cu 20 de secunde înainte de final, Watson a recuperat mingea şi în loc să păstreze posesia pentru echipa sa, a plecat de unul singur pe contraatac, fiind blocat sub panoul advers. Reveniţi în atac, oaspeţii au punctat incredibil de la 3 puncte prin Lee, care a dus astfel scorul la 85-87. Şi totuşi nu se terminase. Când mai erau doar 7 secunde de jucat, Energia a primit un nou fault şi graţie a două aruncări libere transformate de Watson, egalitatea a revenit pe tabelă: 87-87, ducând meciul în prelungiri. Din păcate, cele cinci minute suplimentare s-au dovedit a fi dezamăgitoare pentru gazde, nouă puncte consecutive ale sibienilor în 120 de secunde tranşând practic soarta partidei (de la scorul de 87-93). Mai mult decât atât, în ultimele minute, oaspeţii au pus „cireaşa pe tort” cu o diferenţă concludentă pe tabelă: 94-105.

Apărare visătoare

Confirmând parcă precedentele două partide din campionat, când a primit peste 90 de puncte la fiecare meci, Energia a arătat şi în disputa cu CSU Atlassib Sibiu că cea mai mare problemă o reprezintă faza defensivă. În această ultimă partidă, trupa lui Nini a fost dominată clar, mai ales sub propriul panou, la capitolul recuperări fiind consemnată o diferenţă semnificativă în favoarea sibienilor: 37-23! Statisticile l-au desemnat pe pivotul oaspeţilor Lee, drept cel mai bun jucător de pe teren, cu 16 recuperări şi 15 puncte marcate, americanul semnând pentru double-double. De partea cealaltă, „îngerul-demon” Watson şi-a trecut în cont şi el un double-double, cu 11 assist-uri și 21 de puncte marcate. Confirmând încă o dată jocul foarte slab al Energiei de sub panou, Djapa și Kakaroudis au avut un procentaj de reușită de doar 25. În atare condiţii, Energia are o misiune destul de dificilă în etapa viitoare, la Timișoara, când nu are voie să rateze victoria în meciul cu Timba.

Ne-am dorit mult, dar din păcate am reuşit prea puţin. Ne fac mari probleme recuperările, iar de cele mai multe ori ţine de atitudinea şi de dorinţa jucătorilor. Nu pot să spun că dorinţa nu a existat, însă de multe ori atitudinea a lăsat de dorit. Ne-am creat foarte multe ocazii de a finaliza, dar greşim inexplicabil din poziţii foarte simple. Acest joc ne-a arătat că nu suntem acolo unde trebuie şi încă mai avem de muncit. În ultimele antrenamente ne-am axat numai pe blocajele defensive, iar în joc am făcut greşeli de începători. Este deabia etapa a treia, însă aceste probleme trebuie rezolvate cât mai repede, pentru a nu risca mai târziu.