FC Universitatea – Petrolul Ploiești 0-1
Stadion: Municipal (Severin), spectatori: 3.000
FC Universitatea: Hotoboc – Mitic, Acka, Ciucă, Săceanu – Cruceru, N. Nicolae (’60, Goge), Bălaşa, V. Gheorghe (’80, Frăsineanu) – Stoianof (’57, Ripoli), Baird. Antrenor: Nicolo Napoli.
Petrolul Ploieşti: Bornescu – Alcenat, Benga, Geraldo, Beţa – De Lucas, Mustivar (’72, Romario) – Boudjemaa, Albin (’85, Teixeira), Fernandes (’58, Priso) – Camara. Antrenor: Cosmin Contra.
Catonaşe galbene: Cruceru, Mitic, Hotoboc, Frăsineanu / Mustivar, Alcenat, Fernandes, Beţa, Teixeira.
Au arbitrat: Iulian Dima – Marius Nicoară, Andrei Constantinescu; Marian Balaci.
Observatori: Nicolae Marodin, Constantin Constantinescu.

FC Universitatea Craiova a fost eliminată din 16-imile Cupei României de Petrolul Ploiești. Oaspeții stadionului Municipal s-au impus cu 1-0, grație reușitei lui Soni Mustivar din minutul 18.

După CS Universitatea, și FC Universitatea părăsește competiția knock-out. Ciucă și ai săi au pierdut cu 1-0 întâlnirea cu Petrolul Ploiești. Unicul gol al meciului a venit dintr-o fază ilară. Soni Mustivar a dat pe lângă minge, care i-a rămas aproape, apoi – singur cu Hotoboc – a șutat în dreapta acestuia. Prima repriză a fost dominată de formația vizitatoare, însă, în partea secundă, alb-albaștrii au fost la timonă, Săceanu, Baird și Cruceru fiind aproape să-l învingă pe Bornescu. Însă oltenii au irosit șansele de a duce meciul în prelungiri

Incidente între suporteri

Înainte de joc, în apropierea stadionului Municipal au avut loc bătăi între suporterii celor două echipe. Unul dintre autocarele care-i transporta pe fanii prahoveni a fost avariat. După o jumătate de oră de joc, ultrașii FC Universitatea au aruncat cu torțe în teren, astfel încât întâlnirea a fost oprită pentru circa 3 minute.

Napoli: Sunt mulțumit de jucătorii mei

La finalul întâlnirii, antrenorul gazdelor, Nicolo Napoli a declarat pentru Sport.ro: „Am jucat cu o echipă foarte bună, care se luptă la câştigarea campionatului. Sunt mulţumit de jucătorii mei. Am avut trei-patru ocazii de a egala, dar ăsta e fotbalul. Ne pregătim acum pentru meciul de sâmbătă, care va fi unul foarte greu”.

Categoria: Sport